abp Jędraszewski: "Mamy prawo nazywać Jana Pawła II Wielkim"

Święty Jan Paweł II z pierwszych lat swego pontyfikatu – silny, o cudownym głosie; papież który porywał rzesze ludzi. Takiego Biskupa Rzymu pamięta metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył dziś uroczystej Mszy św. w naszym sanktuarium.

„Pan Bóg tak chciał, że powoli odbierał papieżowi te nadzwyczajne dary. Aż po te ostatnie dni, kiedy już mówić nie potrafił, choć chciał i została w jego ręku tylko gałązka oliwna i znak błogosławieństwa – błogosławieństwa krzyżem, czy w krzyżu, czy poprzez krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa” – mówił hierarcha. Jan Paweł II Wielki był światłem dla świata. Był takim "miastem położonym na górze", które każdy musiał zauważyć. Był solą dla tego świata - solą mądrości, nie ludzkiej, lecz Chrystusowej. Dlatego mamy prawo nazywać go wielkim - podkreślał abp Jędraszewski.

Dzisiejsza Eucharystia była jedną z pierwszych, którą abp Jędraszewski odprawił jako pasterz Kościoła krakowskiego. Nawiązał do tego kustosz sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński, który w imieniu wszystkich czcicieli świętego papieża przywitał arcybiskupa metropolitę w sanktuarium na Białych Morzach.

Ta świątynia - mówił ks. kustosz - powstała w szczególnym miejscu, związanym z pewnym odcinkiem życiowej drogi młodego Karola Wojtyły. I właśnie tutaj - 6 lat temu rozpoczęła się nasza modlitwa przez Jego wstawiennictwo. Kilka miesięcy temu w akcie konsekracji oddaliśmy tę świątynię na własność Bogu. Ale jej przestrzeń jest udostępniona również dla człowieka, aby mu pomóc w spotkaniu z Tym, od którego wyszedł i do którego zmierza podczas swojej ziemskiej wędrówki - mówił ks. Kabziński.

Zwracając się do nowego metropolity ks. Kabziński nawiązał do homilii arcybiskupa z dnia jego ingresu:

"Gdy wsłuchiwaliśmy się w słowa Twojej homilii, jakże mocno drżały w nas serca, kiedy pojawiały się liczne nawiązania do osoby Jana Pawła Wielkiego, oraz do Jego nauczania, także tego zawartego w poezji. Wielki i święty papież zostawił nam przecież ogromne bogactwo i jest ono nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń".

I dlatego - kontynuował ks. kustosz - wspólnota ludzi, którzy przybywają do tego sanktuarium wsłuchuje się w nauczanie świętego papieża. W jego świetle pragniemy podejmować nowe wyzwania, przed jakimi stajemy każdego dnia".

Budowniczy papieskiego Centrum przypomniał także, że kapłani posługujący w tym sanktuarium mają w sercu słowa Jana Pawła Wielkiego, że "człowiek jest drogą Kościoła i Kościół powinien mu towarzyszyć, starać się go rozumieć, razem z nim współczuć i poszukiwać go". I dlatego to sanktuarium jest miejscem spotkania, miejscem modlitwy i rozmowy z Wszechmogącym. Tutaj naszej modlitwie towarzyszy święty Jan Paweł II, przyjaciel Boga, już wpatrujący się w Jego oblicze" - podkreślał ks. kustosz.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot działających przy papieskim sanktuarium na Białych Morzach powitali nowego metropolitę krakowskiego i prosili go o modlitwę.

"Dziękuję za te wszystkie piękne słowa, ale módlmy się za siebie nawzajem! Już na samym początku swojego pontyfikatu w encyklice "Redemptor hominis" Jan Paweł II nakreślił nam drogę i chciał żebyśmy ją coraz lepiej poznawali i nią szli. Nie ma nic gorszego dla drogi, niż to, kiedy się po niej nie chodzi. Jednak jeśli będziemy razem - we wspólnym zatroskaniu o siebie i o Kościół we współczesnym świecie, to Jan Paweł II będzie dla nas wspaniałym orędownikiem u Chrystusa - zakończył abp Jędraszewski.

Posłuchaj: homilii metropolity krakowskiego, słowa powitania ks. kustosza

Relacja video

zdjęcia: ks. Paweł Kummer