Wizerunek Matki Bożej z Lewoczy – znak więzi Słowaków ze św. Janem Pawłem II

Kilkaset pielgrzymów ze Słowacji uczestniczyło dzisiaj w poświęceniu wizerunku Matki Bożej z Lewoczy, którego dokonał dzisiaj kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystości wzięli udział również pasterz diecezji spiskiej bp Štefan Sečka i bp Stanislav Stolárik – ordynariusz diecezji rożnawskiej.

Witając Słowaków kard. Dziwisz zaznaczył, że poświęcony dzisiaj wizerunek Matki Bożej z Lewoczy będzie z jednej strony zapisanym w tym miejscu znakiem wiary i maryjnej pobożności narodu słowackiego, ale jednocześnie trwałym i widomym znakiem więzi, jakie łączyły naród słowacki ze świętym Janem Pawłem II. Nawiązując do uroczystej chwili poświęcenia na Białych Morzach wizerunku Matki Bożej z Lewoczy, hierarcha podkreślił, że od dziś ta mozaika jeszcze bardziej złączy świętego papieża ze Słowacją. „Najpierw on udał się do Matki Chrystusa, roztaczającej swoją opiekę nad narodem słowackim z wyżyn Mariańskiej Góry. On wielokrotnie wcześniej i później o Niej mówił, powierzał Jej Kościół na Słowacji. A teraz Ona symbolicznie, w kopii swej figury, przyszła do niego, do jego sanktuarium, by zająć w nim jedną z kaplic”.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II wyraził także radość, iż pielgrzymi słowaccy, tak licznie nawiedzający pobliskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a teraz także Sanktuarium św. Jana Pawła II, znajdą w tej kaplicy swoje miejsce, swoją Matkę. „Za życia Jana Pawła II pielgrzymowali do niego, do Rzymu, przyjmowali go w swojej ojczyźnie. Teraz tutaj, w jego sanktuarium na Białych Morzach, będą prosili go o wstawiennictwo”. „Wizerunek Matki Bożej z Lewoczy – kontynuował kardynał – może tutaj przypominać Słowakom i Polakom o ich duchowym powinowactwie, o przenikaniu się ich kultur, o bliskości ich języków oraz o najważniejszym języku, jaki ich łączy, a jest to język wiary w Jezusa Chrystusa, język chrześcijańskiej nadziei i język miłości”.

Fundatorem mozaiki jest kustosz sanktuarium w Lewoczy ks. prof. František Dlugoš.

Posłuchaj homilii

Zobacz relację: video1, video2, video3, video4, video5, video6