kard. Dziwisz: Jan Paweł II dzielił duchowość Serca z Jezusowego z siostrami sercankami

Dokładnie dwa lata temu kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w imieniu papieża Franciszka ogłosił w naszym sanktuarium, że Klarze Ludwice Szczęsnej przysługuje tytuł Błogosławionej. Dzisiaj, w II rocznicę beatyfikacji kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej.

W homilii kard. Dziwisz mówił, że współzałożycielka zgromadzenia sióstr sercanek głęboko naznaczyła jego duchowość „swoją osobowością, swoją świętością, swoim charyzmatem”, który polegał na połączeniu kontemplacji z czynną miłością i wrażliwością na ludzką biedę. „Nie ma konfliktu między kontemplacją i czynem, między modlitwą i pracą. Jedno i drugie jest drogą i zadaniem chrześcijanina” – podkreślał kardynał i przypomniał, że to głęboka wiara bł. Klary Szczęsnej zaprowadziła ją do ubogich i chorych, potrzebujących wsparcia, pociechy i nadziei.

Osobisty sekretarz polskiego papieża przypomniał, że taka była również duchowa droga miłości i służby św. Jana Pawła II, który „w sposób szczególny żył duchowością Najświętszego Serca Jezusowego i dzielił tę duchowość z siostrami sercankami” - jego wiernymi i bliskimi współpracownicami zarówno w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jak i w Watykanie, podczas całego pontyfikatu. „Były niejako jego domownikami. Dzieliły z nim radości, troski i nadzieje papieskiej posługi Kościołowi i światu”.

Posłuchaj: homilia kard. Stanisława Dziwisza

Zobacz: video1, video2, video3