Aktualności

ks. prof. Staniek: "Jan Paweł II był wielkim prorokiem"

Dzisiaj rozpoczął się cykl konferencji poświęconych pierwszej encyklice Jana Pawła II "Redemptor hominis". Cykliczne spotkania będą przygotowaniem do przypadającej w przyszłym roku 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II. Rozważanie wprowadzające, w obecności kard. Stanisława Dziwisza wygłosił ks. prof. Edward Staniek - znany teolog i ceniony rekolekcjonista.  

Encyklika "Redemptor hominis" jest dokumentem niezwykle cennym, albowiem pisząc ją w roku 1979 r. Jan Paweł II zapowiedział program pracy i życia Kościoła na 20 lat: 
"Encyklika jest pismem prorockim i powstała w perspektywie Roku Jubileuszowego 2000. Prorok zna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, oraz wie w jakim kierunku stawiać kroki w stronę lepszego jutra. Jan Paweł II należy do wielkich proroków na Stolicy św. Piotra" - mówił ks. Staniek. 

Podczas konferencji ks. prof. Staniek przypomniał, że dokument papieski trzeba przeczytać z punktu widzenia własnego, a więc indywidualnego oraz z punktu widzenia całego Kościoła:
"Trzeba także spojrzeć, jaka była reakcja świata na to, co On [papież] przedstawił jako program. Należy zatem przypomnieć, że dokumenty Kościoła czytają wierzący, jak również niewierzący. Czytają je wrogowie Kościoła, aby wiedzieć, z czym się mają liczyć, w co uderzyć, jak wykorzystać pewne dzieła Kościoła, które zostają podejmowane. Liczył się z tym Jan Paweł II pisząc swoją pierwszą encyklikę" - podkreślał ks. profesor.

Ks. Staniek podzielił się także osobistym doświadczeniem z roku 1979, kiedy po raz pierwszy czytał tekst encykliki:
"Na marginesie słów papieskich: "[...] czyż nie szedł na śmierć z ludźmi skazywanymi z powodu prawdy?"  postawiłem wtedy komentarz: Jan Paweł II wydał na siebie wyrok śmierci. Nie zdziwiłem się nic a nic zamachem na Placu św. Piotra. To żelazna logika świadectwa danego prawdzie. Nasz Ojciec Święty stanął po stronie prawdy, bo ona daje wolność. Ta zaś jest najbardziej znienawidzona przez tych, którzy żyją w kłamstwie. Oni zabijają człowieka znającego prawdę i żyjącego w prawdzie, bo wydaje się im, że ją mordują, a tymczasem prawda zawsze zmartwychwstaje - zakończył ks. Staniek. 

Dzisiejsza konferencja wprowadzająca rozpoczęła cykl wykładów na temat encykliki "Redemptor hominis", które w naszym Sanktuarium będą odbywać się w każdą II niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 17. Wśród prelegentów znajdą się m. in. abp Marek Jędraszewski, ks. prof. Krzysztof Kościelniak, o. prof. Marko Rupnik, ks. dr Paweł Ptasznik i prof. Jan Duda.

 

Posłuchaj: homilia ks. prof. Stańka, konferencja ks. prof. Stańka na temat Encykliki