Spotkanie z tajemnicą Całunu Turyńskiego

Dzisiaj do papieskiego Centrum na Białych Morzach przybyli badacze Całunu Turyńskiego z Polski i zagranicy. Konferencje i wykłady zostały zorganizowane w 5. rocznicę otwarcia wystawy „Kim jest Człowiek z Całunu?” mającej siedzibę na Białych Morzach. Owocem dzisiejszych obrad jest zainaugurowanie działalności Polskiego Centrum Syndologicznego.

W programie "Dnia Całunu": znalazła się, m.in. konferencja „Tajemnica Całunu Turyńskiego – nauka i wiara” oraz interdyscyplinarna dyskusja panelowa pt. „Całun – wyzwanie dla rozumu i zwierciadło Ewangelii” z udziałem naukowców i badaczy Całunu z Włoch i Polski.

Konferencję otworzył prof. Gian Maria Zaccone, dyrektor Międzynarodowego Centrum Syndologicznego w Turynie, który przedstawił fenomen Całunu Turyńskiego jako płótna z odbitym wizerunkiem umęczonego człowieka, który jest identyfikowany z Jezusem Chrystusem. „Papież Jan Paweł II miał szczególny stosunek do całunu. Symboliczny jest fakt, że o śmierci swojego poprzednika Jana Pawła I dowiedział się w 1978 r., nawiedzając kaplicę w Turynie, gdzie przechowywany jest całun. To stamtąd pojechał na konklawe, z którego wyszedł jako papież” – wspominał prof. Zaccone.

„Całun był przez wieki całe odczytywany jako obraz i relikwia. Te dwa słowa stworzyły szkielet relacji ludzi z całunem. Obraz widzi każdy; wierzący i niewierzący. Jako relikwia odsyła natomiast wierzących do męki Chrystusa” – wyjaśniał mówca. Dyrektor turyńskiego centrum badań nad całunem uważa także, że dla tego wizerunku niezbędna jest obecność ludzi. „Gdyby był zamknięty w szafie, jego oddziaływanie byłoby minimalne” – stwierdził. Według niego, niezależnie od osądu naukowego, całun ma wielkie znaczenie dla ludzkości i dla religii.

Ks. prof. Roman Bogacz mówił, że całun jest relikwią daną na nasze czasy. "Dzięki badaniom przy użyciu coraz nowocześniejszych metod możemy poznać, na czym polegało cierpienie Pana Jezusa. Pokazuje nam realia męki Pańskiej” – zauważył. Przypomniał, że w Krakowie zainteresowanie płótnem z Turynu sięga roku 1981, kiedy to z inspiracji Jana Pawła II powstało Studium Syndonologiczne w ramach Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Dzień Całunu zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Uroczysta Eucharystia została odprawiona w wigilię liturgicznego święta patrona sanktuarium - Jana Pawła II. „Całun to płótno, którym został owinięty Pan Jezus w grobie. Ufamy, że jest autentyczny. Ludzie modlą się, pochylając nad tą szczególną relikwią Jezusa Chrystusa” – mówił kard. Dziwisz. Wyraził także nadzieję, że dzięki wystawom, konferencjom i badaniom wiedza o Całunie Turyńskim będzie się rozszerzała, a przez to przybliżała ludzi do Chrystusa. Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. prof. Roman Bogacz.

Posłuchaj:
Pozdrowienie kard. Dziwisza