Aktualności

Uroczysta suma odpustowa ku czci św. Jana Pawła II

Eucharystia odprawiona wczoraj wieczorem przez metropolitę krakowskiego zakończyła uroczysty obchód liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. Mszę św. koncelebrował bp Jan Zając, a także rektor krakowskiego seminarium ks. prof. Janusz Mastalski wraz z przełożonymi, i liczni kapłani, którzy wraz z wiernymi przybyli z zaproszonych dekanatów.

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 39 lat temu na placu św. Piotra wobec ogromnej rzeszy ludzi, nowy papież Jan Paweł II z wielkim przekonaniem i siłą, która wszystkich zdumiewała, mówił „nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Otwórzcie je na oścież, otwórzcie na oścież drzwi systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych. Otwórzcie drzwi dla Chrystusa waszych serc, bo tylko Chrystus wie co dobre, co w sercu człowieka się kryje. Co kryje się w sercu każdego człowieka. On tylko to wie”.

Hierarcha podkreślił, że był to czas, kiedy świat był podzielony na dwie części żelazną kurtyną, a znaczna część znajdowała się pod wpływem marksistowskiej, ateistycznej ideologii. – To do nich Jan Paweł II zwracał się przede wszystkim z tym wołaniem: „otwórzcie drzwi Chrystusowi”. To było wołanie, prośba bardzo pokorna z jednej strony, a z drugiej stanowcza i jednoznaczna – stwierdził metropolita krakowski. 

Abp Jędraszewski podkreślił, że Jan Paweł II za świadectwo o krzyżu Chrystusa musiał zapłacić własną krwią podczas zamachu na jego życie. – Nie miał prawa przeżyć. Był głęboko przekonany, że to, że przeżył stało się dzięki cudowi, nadzwyczajnej interwencji za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej. Wrócił do zdrowia i z taką samą energią jak poprzednio, na wszystkich areopagach świata głosił prawdę o Chrystusie – mówił hierarcha.

 


Posłuchaj:

Homilia abp. Jędraszewskiego