Aktualności

kard. Comastri: "Mam wrażenie, że Jan Paweł II jest zawsze blisko mnie”

Kard. Angelo Comastri przewodniczył dzisiaj Mszy św. w Kaplicy Kapłańskiej, gdzie złożona jest płyta nagrobna polskiego papieża, którą kard. Comastri jako archiprezbiter Bazyliki św. Piotra przekazał z Grot Watykańskich do naszego Sanktuarium. Eucharystię koncelebrował kard. Stanisław Dziwisz.

W homilii kard. Comastri wspominał swoje ostatnie spotkanie z Janem Pawłem II, które odbyło się w przeddzień jego śmierci. "Uklęknąłem przy łóżku i poprosiłem go o błogosławieństwo. Pamiętam, że trzy razy próbował podnieść ramię, lecz mu się nie udawało. Zapłakałem wtedy i oparłem czoło o jego dłoń" – opowiadał wzruszony.

Pierwszym zadaniem kardynała, gdy rozpoczynał pracę w Watykanie, było zorganizowanie pogrzebu i przygotowanie grobu Jana Pawła II. Przytoczył wspomnienie, które utkwiło mu głęboko w sercu – Margaret Thatcher, która mimo wysiłku, jaki ją to kosztowało, klęczała, by oddać hołd wielkiemu papieżowi.

Posługa kard. Comastriego była ściśle związana z pontyfikatem Jana Pawła II. Święty papież mianował go w 1990 biskupem diecezji Marittima-Piombino, a cztery lata później przewodniczącym Krajowego Ośrodka Powołań i Komitetu Krajowego ds. Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W 1996 został arcybiskupem ordynariuszem prałatury terytorialnej Loreto i delegatem papieskim ds. sanktuarium loretańskiego. W Wielkim Poście 2003 prowadził rekolekcje dla Kurii Rzymskiej, a 6 lutego 2005 Jan Paweł II mianował go wikariuszem generalnym Państwa Watykańskiego i przewodniczącym Fabryki Świętego Piotra. 

Kard. Dziwisz podziękował mu za wierną służbę Janowi Pawłowi II, a po jego śmierci – za gorliwą dbałość o upamiętnienie Ojca Świętego i rozwój jego kultu. Szczególne słowa wdzięczności skierował do hierarchy za to, że po beatyfikacji Jana Pawła II ofiarował papieskiemu sanktuarium w Krakowie płytę, która pochodziła z grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich. Nowy grób Jana Pawła II znalazł się wówczas w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.