Uroczyste poświęcenie mozaiki - ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił dzisiaj mozaikę - ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. „Przed tą ikoną modlić się będą pielgrzymi, nawiedzający Sanktuarium świętego Papieża, który Matce Chrystusa i swojej Matce mówił przez całe życie: Totus Tuus” – podkreślał dzisiaj w homilii długoletni sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz wspominał, że w kościele parafialnym w Wadowicach, obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbiera cześć od końca XIX wieku. Karol Wojtyła modlił się przed nim jako dziecko i młody człowiek, i później – jako ksiądz, biskup i kardynał. Hieraracha przypomniał także, że podczas wizyty w Wadowicach w 1999 roku papież Jan Paweł II koronował wizerunek, który towarzyszył mu od dziecięcych lat.

Również w Krakowie, jako robotnik fabryki Solvay podczas II wojny światowej, Karol Wojtyła modlił się często przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele ojców redemptorystów na krakowskim Podgórzu, wstępując do świątyni w drodze do pracy. Wielokrotnie modlił się przed tym wizerunkiem jako krakowski biskup. Papież sam wspominał, że Matka Boża zawsze okazywała się dla niego jako „Nieustająca Pomoc w trudnych chwilach”.

Na zakończenie hierarcha zauważył, że cześć, jaką otaczamy wizerunki Matki Bożej, jest jednym ze szczególnych rysów naszej pobożności. „Wyrażają się w nich nasze najgłębsze uczucia, nasze nadzieje, nasze doświadczenia Jej nieustannej opieki” – zaznaczył. Podkreślił również, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jedną z najbardziej znanych maryjnych ikon, a jego niezliczone kopie „odbierają cześć w świątyniach, kaplicach i domach chrześcijańskich na całym świecie”.

zobacz: Procesja wejścia, homilia kard. Dziwisza, obrzęd poświęcenia mozaiki, przemówienie prowincjała redemtorystów, świadectwo o. Bolesława Słoty CSsR