Zaproszenie na dzień skupienia z o. Marko Rupnikiem SJ

W najbliższą niedzielę (11 II) na Mszach św. o godz. 9.30, 11.00 i 12.30 homilię wygłosi o. prof. Marko Rupnik SJ. Dodatkowo o godz. 17.00 odbędzie się konferencja na temat encykliki Jana Pawła II "Redemptor hominis", po której zostanie odprawiona Msza św. (bez kazania). Serdecznie zapraszamy!

Przypomnijmy, że o. Marko Ivan Rupnik artysta malarz pochodzący ze Słowenii, w 1973 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Specjalizował się z zakresu misjologii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 r. Pracę doktorską napisał pod kierunkiem kard. prof. T. Špidlíka SJ. Ojciec Rupnik od 1991 r. jest dyrektorem Centrum Aletti w Rzymie przy Papieskim Instytucie Wschodnim oraz wykładowcą na papieskich uczelniach w Rzymie, a taże konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury (1999-2014), Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji (2012-) i Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (2017-).

Od 1995 r. jest również dyrektorem Atelier Sztuki Centrum Aletti. Atelier skupia artystów chrześcijańskich razem żyjących, modlących się i pracujących. Stanowi ono drogę pomocy w dojściu do nowego spotkania między sztuką i wiarą, między różnymi Kościołami i artystami. Razem z artystami z Atelier Sztuki Centrum Aletti wykonał mozaiki w naszym sanktuarium (Górny Kościół) oraz m.in. w papieskiej kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie i w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo, w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, w nowym sanktuarium św. Trójcy w Fatimie, w kościele katedralnym Nuestra Señora de la Almudena w Madrycie, i wielu innych miejscach w Europie, Ameryce czy na Bliskim Wschodzie.

Działalność artystyczną i teologiczną o. Rupnik łączy z posługą duszpasterską. Jest autorem licznych publikacji z zakresu duchowości i formacji, głosi wiele konferencji i rekolekcji.

Przeczytaj także: o. Rupnik: "Jan Paweł II zasługuje na sanktuarium wg wizji teologicznej, gdzie przez wieki wszystkie obrazy będą mówiły o Nim"