Aktualności

Bp Solarczyk: "Spotykamy się u Jana Pawła II - wychowawcy powołań"

Pod hasłem „Św. Jan Paweł II - Wychowawca powołań" w naszym Sanktuarium odbyła się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań.  Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk powiedział, że głównym celem obrad na Białych Morzach jest wspólna modlitwa i wymiana doświadczeń. "Tematem naszego spotkania jest św. Jan Paweł II jako wychowawca powołań i to jest między innymi powód, dlaczego się spotykamy w tym miejscu, w sanktuarium jego imienia w Krakowie" - mówił hierarcha.

Przez 3 dni uczestnicy Kongregacji rozważali myśli Ojca Świętego dotyczące duszpasterstwa powołań, zwracając szczególną uwagę na teksty, które wypowiedział on podczas pielgrzymek do Polski. Zdaniem bp. Solarczyka, są trzy refleksje, które płyną z rozważań Jana Pawła II. "Skoro powołanie w sposób jasny i oczywisty jest interwencją, pomysłem i działaniem Boga, to my swoimi ludzkimi siłami tego nie jesteśmy w stanie ogarnąć i wesprzeć, dlatego potrzeba modlitwy. Jest to mocno wpisane w nasze doświadczenia, ale też niesamowicie mocno podkreśla to Ojciec Święty" - wyjaśnił hierarcha.

Zauważył, że dla Jana Pawła II bardzo ważna była troska o młodych. "Ojciec Święty mówił, że młody człowiek przez sakrament chrztu rozpoczyna swoje dzieło dziecka Bożego i tak naprawdę od tego momentu rozpoczyna się troska o to, aby go wspierać, rozwijać i pomóc mu odkryć siebie i umocnić w pracy nad sobą" - zaznaczył mówca.

W ostatnim dniu Kongregacji jej uczestnicy spotkali się z Wandą Półtawską.

Źródło: KAI

 

zdjęcia: archiwum bp. Solarczyka