kard. Dziwisz: "Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to centralne wydarzenie w dziejach świata"

"Życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to centralne wydarzenie w dziejach świata, które trwa i ma wpływ na życie i wieczność każdego człowieka - mówił dzisiaj kard. Dziwisz podczas Mszy św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Zmartwychwstanie odbyło się w ciszy, otoczone ciemnością nocy, dlatego to, co przekazują nam Ewangelie, to są reakcje świadków pustego grobu. I najpierw ogromne zdziwienie Marii Magdaleny i jej przeświadczenie, że ciało Mistrza zostało zabrane. Pobiegła zdać o tym relację Apostołom - mówił w homilii kard. Dziwisz.

"Widzimy więc, że Maria Magdalena nie dopuszcza myśli o tym, że Ukrzyżowany mógł sam opuścić grób. Nie mieściło się to w żadnym prawie natury i w żadnej ludzkiej logice. W tym sensie możemy zrozumieć reakcję Marii Magdaleny i wniosek, jaki wyciągnęła: ktoś zabrał Pana z grobu. Przecież umarli sami nie wstają".

Hierarcha podkreślał także, że w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego powinniśmy podziękować Bogu za to, że prawda o tym największym wydarzeniu w dziejach świata i człowieka dotarła również do nas, kształtując nasze spojrzenie na najważniejsze sprawy naszego życia, naszej teraźniejszości i ostatecznej przyszłości. "Ta prawda dociera do nas w Kościele i dzięki Kościołowi, którego podstawową misją jest głosić Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, jedynego Zbawiciela świata. (...) Życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to centralne wydarzenie w dziejach świata, które trwa i ma wpływ na życie i wieczność każdego człowieka".

Osobisty sekretarz naszego Patrona przypomniał, że w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego do Domu Ojca odszedł Jan Paweł II. "Dziś modlimy się do św. Jana Pawła II i prosimy go, by nadal towarzyszył ludowi Bożemu na jego drogach do wieczności, otwierającej się przed nami dzięki zbawczej śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana" - mowił hierarcha.

Na koniec kard. Dziwisz skierował do wszystkich życzenia, aby radość zmartwychwstania była w nas zawsze obecna, niezależnie od okoliczności naszego życia.

zobacz: video

zdjęcia: Joanna Adamik