Dziękczynienie za życie i pontyfikat Jana Pawła Wielkiego

Dzisiaj, w 13. rocznicę narodzin dla Nieba świętego Jana Pawła Wielkiego, jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za życie i pontyfikat duchowego przywódcy współczesnego świata.

W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że życie Jana Pawła II, w całości stało się piątą Ewangelią, z której sceptyczni, wątpiący i poszukujący ludzie mogli odczytać prawdę o kochającym nas Bogu. "W centrum jego życia był Bóg, którego imieniem i twarzą było i jest imię oraz twarz Jezusa Chrystusa. Karol Wojtyła na Nim, jak na skale, budował gmach swego życia" - mówił.

"Jan Paweł II był przekonany, że to człowiek jest drogą Kościoła i dlatego mobilizował nieustannie Kościół do służby człowiekowi. Mobilizował do troski o każde poczęte i bezbronne życie. Mobilizował do ofiarnego duszpasterstwa młodzieży i rodzin, do troski o chorych, niepełnosprawnych i starszych" - podkreślał hierarcha.

Największy z rodu Polaków był także przykładem człowieka odpowiedzialnego za losy świata. "Był realistą. Widział w świecie dobro i zło. Dostrzegał egoizm, napięcia i konflikty. Szukał kontaktu ze wszystkimi, zwłaszcza z odpowiedzialnym za losy narodów, nie zawsze kierującymi się tymi samymi wartościami i motywacjami, co on. Gromadził przywódców wielkich religii świata i zapraszał do modlitwy o pokój. Nie ulega wątpliwości, że wniósł decydujący wkład w wyzwolenie narodów Europy Środkowo-Wschodniej z kajdan totalitarnego systemu" - mówił metropolita senior.

Emerytowany metropolita krakowski zakończył homilię zachętą do dziękczynienia za życie i posługę św. Jana Pawła II Wielkiego, który był wielkim darem Boga dla Kościoła, świata i każdego z nas.

Zobacz video, galeria II

zdjęcia: Joanna Adamik