Inauguracja obchodów 40 rocznicy wyboru Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego

Wczoraj wieczorem, w 98. rocznicę urodzin Karola Wojtyły uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Eucharystia rozpoczęła obchody 40-lecia wyboru kard. Wojtyły na papieża.

Witając metropolitę krakowskiego, kustosz Sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński przypomniał słowa Jana Pawła II z dnia  inaguracji pontyfikatu, które widnieją na fasadzie papieskiego Sanktuarium: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. - Wiele innych myśli i słów wielkiego papieża przypominamy tutaj na Białych Morzach, aby Jego nauczanie inspirowało nas do pięknego i wymagającego od siebie życia – mówił kustosz. Ksiądz prałat powitał także obecnych na Mszy św. wicepremier Beatę Szydło, wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika i wszystkich przybyłych gości.

W homilii abp Jędraszewski odwołał się do czytanej Ewangelii, w której Pan Jezus trzykrotnie pyta Apostoła Piotra: „Czy mnie kochasz”. - Tę prawdę o miłości Chrystusa, która ogarnia każdego człowieka tak bardzo, że właśnie Chrystus do końca wie, co kryje się we wnętrzu każdego człowieka, tę prawdę wyraził wobec świata Jan Paweł II i to pozwala patrzeć na cały jego długi pontyfikat, trzeci co do długości w dziejach Kościoła, na jego posługę piotrową w tej szczególnej tajemnicy jaką jest głębia miłości Chrystusa do człowieka. Miłości tak wielkiej, że Chrystus trzykrotnie mówił do Piotra - paś owce moje, paś baranki moje, bo jestem przekonany, że mimo wszystko naprawdę mnie kochasz, a jeśli mnie kochasz to będziesz pasł moje baranki jak Dobry Pasterz a nie jak najemnik. I św. Jan Paweł II przez te długie lata swojego pontyfikatu pokazywał jak bezgranicznie i do końca kocha, ciągle otwarty na natchnienia Ducha Świętego.

Metropolita cytował fragmenty poematu  „Pieśń o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły. Jak zauważył, młody człowiek najpierw doświadcza ogromu Bożej miłości. - Patrząc na to wszystko, co nam zostawił jako ksiądz, biskup, kardynał, następca Piotra to jest to jedno wielkie doświadczenie miłości, która wszystko tłumaczy chociaż nieraz jest miłością trudną i otwierającą na przestrzeń cierpienia – mówił. Właśnie to cierpienie, którego doświadczył ofiarował kościołowi. - Wszystko przyjmował jako dar Bożej miłości dla siebie i dla Kościoła, bo na wzór św. Pawła chciał swoimi cierpieniami jakby dopełnić tego, czego nie dostaje cierpieniom Chrystusa dla dobra Jego ciała, którym jest Kościół. I dlatego ten jego jakże symboliczny niemal ostatni gest życia. Wtulenie się w krzyż, w ostatni Wielki Piątek swego życia. W tym samym czasie, kiedy po raz pierwszy podczas swego piotrowego posługiwania nie mógł być przy Koloseum i prowadzić Drogi Krzyżowej – wspominał dramatyczne wydarzenia z ostatnich miesięcy pontyfikatu.

Kończąc homilię metropolita wskazał na słowa Jana Pawła II, które powinniśmy na nowo rozważać. Pierwsze pochodzą z homilii inaugurującej pontyfikat w 1978 roku: - „Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! On jeden ma słowa życia, tak, życia wiecznego", słowa które sprawiają, że nie ma już miejsca dla zwątpienia i rozpaczy – mówił arcybiskup. Drugie pochodzą z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. W Warszawie papież mówił:  „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa."

Na zakończenie Mszy św. arcybiskup przyjął życzenia z okazji wczorajszej 21. rocznicy otrzymania sakry biskupiej i obchodzonego za kilka dni – 24 maja - jubileuszu 45-lecia kapłaństwa.

We Mszy św. licznie uczestniczyły delegacje górników i ratowników górnictwa. Obecni byli także strażacy - komandoria św. Floriana, Rycerze Bożego Grobu, Damy i kawalerowie Orderu św. Stanisława B.M., myśliwi, leśnicy i górale; przedstawiciele wojska i policji oraz zakładów pracy m.in. Tauronu-Mlekovity i Ceramiki Paradyż.

Rozstrzygnięty został także konkurs literacki poświęcony Janowi Pawłowi II „Apostoł Bożego Miłosierdzia”. Główną nagrodę w Papieskim Konkursie z rąk Wicepremier RP Beaty Szydło i Prezesa Zarządu firmy Tauron SA Filipa Grzegorczyka - głównego mecenasa konkursu otrzymała Alina Kornecka z Dębicy na Pomorzu. Uroczysta gala laureatów konkursu z recytacją aktorów nastąpi podczas zakończenia uroczystości 40-lecia Pontyfikatu św. Jana Pawła II w niedzielę 21 października 2018 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Zostaną  wówczas wręczone pozostałe nagrody dla laureatów i wyróżnionych w konkursie papieskim.

Zobacz: video