św. Jan Paweł Wielki: "Przykład Piotra i Pawła stanowi punkt odniesienia biskupów, którzy przez święcenia zostali ustanowieni następcami apostołów"

Uroczystej Eucharystii przewodniczył dzisiaj abp Marek Jędraszewski. Witając na Białych Morzach metropolitę krakowskiego, Kustosz papieskiego Sanktuarium ks. Jan Kabziński mówił m.in. "Dzisiaj z wielką radością Kościół czci pamięć wielkich apostołów. Piotr - skała i Paweł - wybrane narzędzie spotkali się w Rzymie, gdzie wypełnili swą posługę apostolską, przypieczętowując ją przelaną krwią.

16 lat temu, w tę właśnie uroczystość, Ojciec Święty Jan Paweł Wielki mówił do biskupów w bazylice watykańskiej "Przykład Piotra i Pawła stanowi punkt odniesienia zwłaszcza dla nas, którzy przez święcenia biskupie zostaliśmy ustanowieni następcami apostołów".

Korzystając z okazji, jakże nie przypomnieć tamtego dnia - 29 czerwca 1997 r., kiedy to w katedrze poznańskiej z rąk ówczesnego metropolity poznańskiego została Ci księże arcybiskupie przekazana sukcesja apostolska. Dzisiaj zatem, także podczas tej Eucharystii, chcemy podziękować Panu Bogu za tamtą nominację i dar sakry. Cieszymy się, że Ksiądz arcybiskup chce przeżywać tę rocznicę razem z nami - tutaj w sanktuarium na Białych Morzach.

Niech "przykład świętych pasterzy - jak mówił święty Jan Paweł Wielki - zawsze umacnia Cię w życiu i posłudze; na drodze duchowej i w wysiłku doskonalenia działań apostolskich". Niech tutejszy Patron wspiera Twą pasterską posługę w naszej Archidiecezji" - zakończył ks. Kabziński.

W homilii abp Jędraszewski mówił m.in, że dzisiejsza liturgia sięga samych początków Kościoła, kiedy Chrystus ustanowił Piotra opoką i przekazał mu klucze Królestwa, a także momentu męczeńskiej śmierci Jakuba, Piotra, Pawła i innych chrześcijan.
- Jesteśmy świadomi tego, że na ich świadectwie i wierze buduje się i wznosi gmach Kościoła, którego nie przemogą bramy piekielne. Żadne trudności i prześladowania nie będą w stanie wyrwać wiary z ludzkich serc. Kościół zawsze się ostanie, będąc żywym Sakramentem obecności pośród nas Chrystusa.

Metropolita dodał, że zadaniem wszystkich wierzących jest nieustanna konfrontacja ze współczesnym światem, w której chrześcijanie muszą wracać do źródeł swojej wiary i świadczyć o tym, że Chrystus jest Mesjaszem.
- Jednoznaczność i pewność naszego wyznania wiary musimy zacząć od określenia siebie, a dokładniej od odpowiedzi na pytanie, kim dla mnie jest Chrystus.

Kończąc homilię, arcybiskup podziękował ks. prałatowi Janowi Kabzińskiemu za pełnienie funkcji kustosza Sanktuarium św. Jana Pawła II.

zdjęcia: Joanna Adamik