Aktualności

Wspólne świętowanie kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Sanktuarium bł. Jana Pawła II

Bezpośrednia transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu oraz  Msza św. dziękczynna to szczególne wydarzenia, na które z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII zaprasza krakowskie Sanktuarium bł. Jana Pawła II, działające przy Centrum „Nie lękajcie się!”.

Wyniesienie do chwały ołtarzy Papieża Polaka to moment, do którego Sanktuarium przygotowuje się w szczególny sposób. Od sierpnia ubiegłego roku, każdego 22. dnia miesiąca wierni modlą się o owoce kanonizacji podczas Mszy św. połączonej z Procesją Światła. I właśnie 22 kwietnia, ostatnią Eucharystię w ramach tzw. „Nowenny miesięcy”, odprawi Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. W następnych dniach celebrowane będą Msze św. skierowane kolejno do duchownych ze zgromadzeń zakonnych, dzieci i młodzieży oraz chorych. 26 kwietnia ok. godz. 21:30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego zostaną wygłoszone świadectwa osób, które doświadczyły szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego.

Czuwanie poprzedzi Misterium pt. „Kolory miłosierdzia” organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, które zostanie zaprezentowane na błoniach przed Sanktuarium o godz. 20. Wystąpią m. in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Zygmunt Staszczyk, Mieczysław Szcześniak, Rafał Brzozowski. Transmisja koncertu „na żywo” rozpocznie się o godz. 20:55 w TVP 1.

Krakowian i turystów, którzy nie będą mogli dotrzeć do Centrum „Nie lękajcie się!”, Instytut zaprasza pod „okno papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3. W sobotę, 26 kwietnia, oraz w dniu kanonizacji od godz. 21, na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich prezentowane będzie widowisko multimedialne w technologii mappingu 3d. Trzy dziesięciominutowe projekcje umożliwią - zwłaszcza ludziom młodym, którzy nie pamiętają już wizyt Ojca Świętego w ojczyźnie - przeżycie Jego słynnych spotkań z wiernymi pod Oknem Papieskim. Jan Paweł II, jakiego pamiętamy z lat 80-tych i 90-tych, znowu pojawi się na Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

W niedzielę, 27 kwietnia, mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do Sanktuarium bł. Jana Pawła II połączą się we wspólnej modlitwie z Watykanem, skąd śledzić będą tak długo oczekiwany moment kanonizacji Jana Pawła II Wielkiego, który zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy wspólnie z Janem XXIII.  

Od godz. 10, na telebimach rozmieszczonych na placu i błoniach przed Sanktuarium, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji oraz homilia papieża Franciszka. Po niej, równolegle z Eucharystią w Watykanie, kontynuowana będzie Msza św. w Sanktuarium.

O godz. 12:30 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za kanonizację Świętych Papieży.

O godz. 18, na Małym Rynku w Krakowie odbędzie się koncert pt. „Krakowscy artyści swojemu Świętemu”, na który zaprasza Miasto Kraków oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury. W koncercie wezmą udział m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke i Marek Bałata.Na scenie wystąpi również Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa SINFONIETTA CRACOVIA pod dyrekcją Tomasza Chmiela, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii PS Muz. im. M. Karłowicza w Krakowie i Bocheński Chóru Kameralny SALT SINGERS. Koncert na Małym Rynku poprowadzą: Beata Malczewska-Starowieyska i Olgierd Łukaszewicz.


Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych AKREDYTACJAMI na uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, które odbędą się 27 kwietnia w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W treści maila należy podać: nazwę redakcji, imię i nazwisko oraz telefon i mail dziennikarza, a także rodzaj akredytacji (prasa, foto, TV, radio).

Akredytacje będzie można odbierać od wtorku 22 kwietnia w biurze Centrum przy ul. Kanoniczej 18 (I piętro).

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy
Piotr Sionko
tel.: 886 208 477