Dopełnijmy świat osobistym promieniowaniem

homepage IMG 9574- Na tym polega promieniowanie ojcostwa: powraca się do ojca przez dziecko, a dziecko z kolei przywraca nam w ojcu Oblubieńca. Jest to proste i zwyczajne, cały świat jest tego pełen. Poprzez naszą troskę o młodych wracajmy do bycia ojcem, nawet wobec tych, których imienia i nazwiska nie znamy. To takie proste, takie zwyczajne i takie ważne – mówił w Sanktuarium św. Jana Pawła II Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej w ramach obchodów XVIII Dnia Papieskiego.

Podczas homilii, arcybiskup wspomniał ogromną więź jaką młodzi czuli z Ojcem Świętym Janem Pawłem II – Czuli, że to jest ich ojciec, który ich kocha i od nich wymaga – mówił – Co więcej czuli, że w tym „wymaga”, objawia się prawdziwa miłość, że jest tym, który promieniuje ojcostwem.

Arcybiskup przypominał, że ewangeliczna scena spotkania Chrystusa z młodzieńcem stała się głównym punktem refleksji Ojca Świętego Jana Pawła II w Encyklice z 1993 r. Veritatis Splendor – Scena spotkania się Chrystusa z młodzieńcem jest pełna dynamizmu, jest przesycona pytaniami i odpowiedziami, ciągle ważnymi, ciągle aktualnymi także dla nas – mówił Arcybiskup.

W czasie homilii Metropolita przypomniał ważne cele Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, będącej wyrazem szczególnej wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i naszej ojczyzny. - Z celami fundacji wiąże się także wezwanie do naszej modlitwy, gotowości, by cierpienia jakie stają się niekiedy naszym udziałem, ofiarować w intencji młodych naszej ojczyzny, a także wezwanie do ofiarności na rzecz tych młodych, którzy już nie długo wezmą na swoje barki odpowiedzialność za Kościół powszechny, Kościół w Europie, Kościół w Polsce, za Polskę – wzywał Metropolita Krakowski.

Msza święta w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z udziałem stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia stanowiła główne spotkanie w ramach obchodów XVIII Dnia Papieskiego. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” i są przeżywane wokół trzech rocznic: 60. rocznicy sakry biskupiej Karola Wojtyły, 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości.