Abp Jędraszewski: Nieście orędzie Jana Pawła II do współczesnego świata

IMG 0121W pierwszy dzień obchodów 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Papieża we wspólnej modlitwie uczestniczyli pielgrzymi z dekanatów Kraków-Kazimierz, Czernichów, Krzeszowice, Bolechowice, Skawina, Zakopanego, Podhala, a także Szkół im. Jana Pawła II, szkół katolickich oraz dzieci i młodzież z Małopolski. O godzinie 16.30 w Sanktuarium odbędzie się Msza św. z udziałem Władz Państwowych i Episkopatu.

Podczas Mszy świętej o godz. 12.00 z udziałem dzieci i młodzieży z Małopolski, Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał dzień wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową, zwracając uwagę na zdumienie i zaskoczenie wiernych wyborem „Papieża z dalekiego kraju” – Pamiętam, zapanowała wielka cisza, zdumienie, konsternacja, mało kto o takim kardynale słyszał. Nikt nie wiedział kto to jest – wspominał. – Nowy Papież zdawał sobie sprawę z tego, że musi coś od siebie powiedzieć, jakoś się przedstawić, powiedzieć kim jest. Zaczął mówić po włosku, a każde jego słowo sprawiało, że ludzie naraz zaczęli klaskać, pełni entuzjazmu i radości, niezależnie od tego, że Papież pochodził z dalekiego kraju – mówił Metropolita.

Arcybiskup odniósł się także do wydarzeń z 22 października, kiedy podczas Mszy świętej inaugurującej pontyfikat, Jan Paweł II wypowiedział kilka bardzo ważnych słów, które stały się syntezą jego posługiwania na Stolicy Piotrowej. Przypominał słowa, by nie lękać się otworzyć serc, systemów politycznych, ekonomicznych, społecznych dla Pana Jezusa. Wspominał, kiedy tego dnia po zakończonych uroczystościach, Papież nieoczekiwanie otworzył okno ze swojego pałacu apostolskiego i zaczął mówić do znajdującej się tam młodzieży - Wtedy padły kolejne słowa, które stały się kluczem do zrozumienia jego miłości do ludzi, mówił wtedy do młodych: „Jesteście nadzieją Kościoła, jesteście moją nadzieją”. Te słowa nieustannie powracały zawsze i wszędzie gdzie spotykał się z młodzieżą. Kochali go, a on kochał ich – mówił.

Arcybiskup przypomniał również obecność i czuwanie młodzieży na Placu Świętego Piotra, kiedy Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca – Przyszło wielu, zwłaszcza młodych ludzi. Chcieli być razem z nim w tym tak ważnym momencie jego odchodzenia do Domu Ojca. Jednocześnie chcieli mu podziękować za to, że zawsze był z nimi, że ich kochał, że od nich wymagał, żeby żyli tą prawdą, która jest zapisana w Ewangelii, żeby byli dobrymi ludźmi o prawym sumieniu, a dzięki temu, żeby byli szczęśliwi – mówił.

Zaznaczył, że uroczystości 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Papieża w Sanktuarium św. Jana Pawła II są okazją, by podziękować Bogu za dar papieża – Również za to, że wyszedł z polskiej, krakowskiej, małopolskiej ziemi, że był kochany przez wszystkich pasterzy, że uczył wszystkich ludzi modlitwy, wzajemnego szacunku, że zachęcał nas wszystkich, żeby budować jedną wspólnotę cywilizacji miłości – mówił.

Na koniec zwrócił się do młodzieży, by wspólnie prosić Ducha Świętego, aby pomagał żyć tak, aby nigdy nie zawieść Kościoła – Abyście w tym Kościele wzrastali i stawali sie coraz bardziej szlachetnymi ludźmi, abyście to wspaniałe orędzie, które zostawił nam św. Jan Paweł II, nieśli do współczesnego świata – wzywał.

O godzinie 10.00 podczas Mszy świętej ks. Krzysztof Kocot, proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu, mówił o świadectwie Papieża zapisanym w relacjach świadków jego życia – Przeglądając relacje świadków zobaczyłem obraz o jakim nie miałem pojęcia - był wspaniałym biskupem, doświadczonym duszpasterzem akademickim, miał niezwykłą pamięć do ludzi, pamięć do spraw, potrafił do raz poruszonych problemów powrócić po wielu miesiącach – mówił.

Podczas Mszy świętej z udziałem pielgrzymów z dekanatów Kraków-Kazimierz, Czernichów, Krzeszowice, Bolechowice, Skawina, Ksiądz Edward Ćmiel z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie wzywał, aby nauczanie papieża stało się naszym udziałem także we współczesnym świecie – Jan Paweł II był dla nas skałą, oparciem, a my byliśmy tak blisko niego. Czy jednak zawsze mieliśmy poczucie, że patrzymy na Skałę, Opokę Kościoła i czy przejmowaliśmy się tym, co do nas mówił? – pytał.

Uroczystości 16 października w Sanktuarium Jana Pawła II zakończy Msza święta o godz. 16.30 z udziałem Władz Państwowych, Episkopatu oraz bliskich współpracowników Jana Pawła II. Mszy świętej będzie przewodniczyć Nuncjusz Apostolski w Polsce, Abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.