Kard. Dziwisz: Naszym obowiązkiem i przywilejem jest przekazać dziedzictwo św. Jana Pawła II następnym pokoleniom

IMG 0225 Zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II Gości przywitał Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, który wspomniał dzień wyboru kard. Wojtyły na Papieża i wyraził wdzięczność Bogu za dar Papieża Polaka – Dzisiaj w tym szczególnym czasie a równocześnie w tym świętym miejscu, w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, w Bazylice poświęconej świętemu Papieżowi, pragniemy wyśpiewać Bogu Ojcu Panu dziejów i historii nasze radosne i pełne wdzięczności Te Deum za historyczny wybór jakiego dokonali Ojcowie Kościoła 40 lat temu, a także za cały ten długi, a jednocześnie wspaniały pontyfikat św. Jana Pawła II Wielkiego – mówił.

Podczas homilii kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że po czterdziestu latach wspólnego wędrowania z Papieżem, jak również po jego błogosławionej śmierci, nie tylko wspominamy i dziękujemy, ale myślimy o tym, jak czerpać ze źródeł, do których prowadził Papież Polak – Myślimy o tym, jak w naszym niełatwym, pełnym napięć i konfliktów świecie rozpalać płomienie wiary i miłości, które on w nas rozpalał. Dar Jana Pawła II wiąże się więc z codziennym podejmowaniem przez nas zadań w duchu tych wartości, postaw oraz inspiracji, które on nam przekazał – mówił.

Kardynał wspomniał cztery najważniejsze tytuły, jakimi obdarzono Jana Pawła II - Po pierwsze, Jan Paweł II był Papieżem prawdy o Bogu i człowieku. Blask tej prawdy rozjaśnia mroki ludzkiej egzystencji, zwłaszcza tego, co w naszym życiu najtrudniejsze. Prawda o Bogu i człowieku to skała, to fundament, bez którego cała reszta ludzkiego życia traci oparcie, wartość i sens – mówił.

Wskazał również, że Jan Paweł II był Papieżem życia, który głosił świętość ludzkiego życia, jego godność i nienaruszalność – Papież życia stawał w obronie godnego życia ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych. Jan Paweł II bronił życia nie tylko słowem, ale powołując w Kościele struktury, które czuwałyby nad tą świętą sprawą – mówił. Wskazał również, że Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, jak niezastąpioną wartością dla każdego człowieka jest rodzina i jak bardzo jest ona narażona na różne zamachy we współczesnym świecie - Broniąc prawdy o małżeństwie i rodzinie, Jan Paweł II bronił podstaw naszej cywilizacji i kultury. Bronił człowieka – zaznaczał.

Jan Paweł II był także Papieżem wolności - Czterdzieści lat temu, w chwili jego wyboru na Stolicę św. Piotra, nasz świat był podzielony na przeciwstawne sobie i wrogie obozy. Papież nie zakładał żadnego nowego obozu. Nie dysponował żadną dywizją. Dysponował tylko siłą prawdy. Dysponował Ewangelią, w której zapisana jest prawda o Bogu i człowieku. Te prawdę głosił niezmordowanie. Siał obficie słowo Boże. Poruszał sumienia. Budził nadzieje – przypominał kard. Dziwisz.

Odwołując się do słów Ewangelii kard. Dziwisz zaznaczył, że odsłania ona sekret najgłębszych motywacji, służby i dokonań św. Jana Pawła - Doświadczenie Szymona Piotra stało się doświadczeniem Jana Pawła II, którego przez dwadzieścia siedem lat pontyfikatu nazywaliśmy Piotrem naszych czasów. On również wsłuchiwał się w głos Mistrza i codziennie odpowiadał Mu nie tylko słowem, ale gorliwą, niezmordowaną służbą Kościołowi i światu. Do dziś zbieramy i długo jeszcze będziemy zbierać owoce tej służby! – mówił.

Na koniec wzywał, że od każdej i każdego z nas zależy, w jaki sposób rzeźbimy oblicze naszej ziemi, naszych wspólnot i środowisk - Nie chodzi o to, by kopiować słowa i czyny Jana Pawła II. Chodzi o to, by twórczo inspirować się jego przykładem, jego stylem. Był to i jest styl bezinteresownej i ofiarnej służby. Styl łączenia spraw Boga ze sprawami człowieka. Styl akceptacji każdego człowieka. Styl niewykluczania nikogo, niezamykania granic przed obcymi. Styl szerokiego spojrzenia, niezamykania się w tym, co dzieli, ale szukania tego, co łączy nas w Polsce, w Europie i na świecie, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Takiego stylu, takiej postawy uczył nas Jan Paweł II – mówił – Naszym obowiązkiem i przywilejem jest przekazać dziedzictwo św. Jana Pawła II następnym pokoleniom. Niech więc to dziedzictwo utrwala się w naszej świadomości, w naszej kulturze, w naszej codziennej postawie, w naszej miłości i służbie. Prośmy dziś o to świętego Jana Pawła II – wzywał kard. Dziwisz.

Słowa podziękowania skierował Nuncjusz Apostolski w Polsce, Abp Salvatore Pennacchio – Mogę teraz na nowo przeżyć to wzruszenie, które było moim udziałem 40 lat temu, gdy został wybrany na Ojca Świętego Jan Paweł II. Przyniosłem ze sobą znak jedności i pamięci o Ojcu Świętym – pierścień biskupi który otrzymałem w dniu święceń biskupich przez ręce świętego Jana Pawła II. Jego słowa na rozpoczęcie pontyfikatu „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” towarzyszą mi każdego dnia w mojej służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i wierzę, że Ojciec Święty patrzy na mnie z góry przez okno Ojca Niebieskiego – mówił.

W uroczystościach wzięli udział arcybiskupi i biskupi, Pani Premier Beata Szydło, Premier Jarosław Gowin, Ministrowie Rządu i kancelarii Prezydenta RP, członkowie Korpusu Dyplomatycznego, Parlamentarzyści, Posłowie, Senatorowie oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Galeria zdjęć dostępna jest TUTAJ.

Videorelacja dostępna jest TUTAJ.