Aktualności

Kard. Dziwisz: Naszym obowiązkiem i przywilejem jest przekazać dziedzictwo św. Jana Pawła II następnym pokoleniom

IMG 0225 Zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II Gości przywitał Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, który wspomniał dzień wyboru kard. Wojtyły na Papieża i wyraził wdzięczność Bogu za dar Papieża Polaka – Dzisiaj w tym szczególnym czasie a równocześnie w tym świętym miejscu, w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, w Bazylice poświęconej świętemu Papieżowi, pragniemy wyśpiewać Bogu Ojcu Panu dziejów i historii nasze radosne i pełne wdzięczności Te Deum za historyczny wybór jakiego dokonali Ojcowie Kościoła 40 lat temu, a także za cały ten długi, a jednocześnie wspaniały pontyfikat św. Jana Pawła II Wielkiego – mówił.

Podczas homilii kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że po czterdziestu latach wspólnego wędrowania z Papieżem, jak również po jego błogosławionej śmierci, nie tylko wspominamy i dziękujemy, ale myślimy o tym, jak czerpać ze źródeł, do których prowadził Papież Polak – Myślimy o tym, jak w naszym niełatwym, pełnym napięć i konfliktów świecie rozpalać płomienie wiary i miłości, które on w nas rozpalał. Dar Jana Pawła II wiąże się więc z codziennym podejmowaniem przez nas zadań w duchu tych wartości, postaw oraz inspiracji, które on nam przekazał – mówił.

Kardynał wspomniał cztery najważniejsze tytuły, jakimi obdarzono Jana Pawła II - Po pierwsze, Jan Paweł II był Papieżem prawdy o Bogu i człowieku. Blask tej prawdy rozjaśnia mroki ludzkiej egzystencji, zwłaszcza tego, co w naszym życiu najtrudniejsze. Prawda o Bogu i człowieku to skała, to fundament, bez którego cała reszta ludzkiego życia traci oparcie, wartość i sens – mówił.

Wskazał również, że Jan Paweł II był Papieżem życia, który głosił świętość ludzkiego życia, jego godność i nienaruszalność – Papież życia stawał w obronie godnego życia ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych. Jan Paweł II bronił życia nie tylko słowem, ale powołując w Kościele struktury, które czuwałyby nad tą świętą sprawą – mówił. Wskazał również, że Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, jak niezastąpioną wartością dla każdego człowieka jest rodzina i jak bardzo jest ona narażona na różne zamachy we współczesnym świecie - Broniąc prawdy o małżeństwie i rodzinie, Jan Paweł II bronił podstaw naszej cywilizacji i kultury. Bronił człowieka – zaznaczał.

Jan Paweł II był także Papieżem wolności - Czterdzieści lat temu, w chwili jego wyboru na Stolicę św. Piotra, nasz świat był podzielony na przeciwstawne sobie i wrogie obozy. Papież nie zakładał żadnego nowego obozu. Nie dysponował żadną dywizją. Dysponował tylko siłą prawdy. Dysponował Ewangelią, w której zapisana jest prawda o Bogu i człowieku. Te prawdę głosił niezmordowanie. Siał obficie słowo Boże. Poruszał sumienia. Budził nadzieje – przypominał kard. Dziwisz.

Odwołując się do słów Ewangelii kard. Dziwisz zaznaczył, że odsłania ona sekret najgłębszych motywacji, służby i dokonań św. Jana Pawła - Doświadczenie Szymona Piotra stało się doświadczeniem Jana Pawła II, którego przez dwadzieścia siedem lat pontyfikatu nazywaliśmy Piotrem naszych czasów. On również wsłuchiwał się w głos Mistrza i codziennie odpowiadał Mu nie tylko słowem, ale gorliwą, niezmordowaną służbą Kościołowi i światu. Do dziś zbieramy i długo jeszcze będziemy zbierać owoce tej służby! – mówił.

Na koniec wzywał, że od każdej i każdego z nas zależy, w jaki sposób rzeźbimy oblicze naszej ziemi, naszych wspólnot i środowisk - Nie chodzi o to, by kopiować słowa i czyny Jana Pawła II. Chodzi o to, by twórczo inspirować się jego przykładem, jego stylem. Był to i jest styl bezinteresownej i ofiarnej służby. Styl łączenia spraw Boga ze sprawami człowieka. Styl akceptacji każdego człowieka. Styl niewykluczania nikogo, niezamykania granic przed obcymi. Styl szerokiego spojrzenia, niezamykania się w tym, co dzieli, ale szukania tego, co łączy nas w Polsce, w Europie i na świecie, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Takiego stylu, takiej postawy uczył nas Jan Paweł II – mówił – Naszym obowiązkiem i przywilejem jest przekazać dziedzictwo św. Jana Pawła II następnym pokoleniom. Niech więc to dziedzictwo utrwala się w naszej świadomości, w naszej kulturze, w naszej codziennej postawie, w naszej miłości i służbie. Prośmy dziś o to świętego Jana Pawła II – wzywał kard. Dziwisz.

Słowa podziękowania skierował Nuncjusz Apostolski w Polsce, Abp Salvatore Pennacchio – Mogę teraz na nowo przeżyć to wzruszenie, które było moim udziałem 40 lat temu, gdy został wybrany na Ojca Świętego Jan Paweł II. Przyniosłem ze sobą znak jedności i pamięci o Ojcu Świętym – pierścień biskupi który otrzymałem w dniu święceń biskupich przez ręce świętego Jana Pawła II. Jego słowa na rozpoczęcie pontyfikatu „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” towarzyszą mi każdego dnia w mojej służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i wierzę, że Ojciec Święty patrzy na mnie z góry przez okno Ojca Niebieskiego – mówił.

W uroczystościach wzięli udział arcybiskupi i biskupi, Pani Premier Beata Szydło, Premier Jarosław Gowin, Ministrowie Rządu i kancelarii Prezydenta RP, członkowie Korpusu Dyplomatycznego, Parlamentarzyści, Posłowie, Senatorowie oraz przedstawiciele władz samorządowych.

IMG 0250

IMG 0158

IMG 0229

IMG 0206

 IMG 0151

IMG 0393

Galeria zdjęć dostępna jest TUTAJ.

 Videorelacja dostępna jest TUTAJ.