Realizować życiowe powołanie poprzez naukę, kulturę i sport

18„Święty Jan Paweł II wciąż pokazuje nam jak rozpoznawać Boże dary w swoim życiu. Papież uczy nas, że Bóg może do nas mówić także przez literaturę, teatr, studia, kontakt z drugim człowiekiem czy pracę.” Trzeci dzień obchodów 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Papieża, zgromadził w Sanktuarium św. Jana Pawła przedstawicieli nauki, kultury i sportu.

W wydarzeniach wzięli udział pielgrzymi z dekanatów Myślenice, Pcim, Sułkowice, Dobczyce, Kraków-Bronowice, Kraków-Krowodrza, kluby sportowe, szkoły sportowe, kibice, Ochotnicze Hufce Pracy przeżywające swoją Inaugurację Roku Szkoleniowego, instytucje promujące dziedzictwo Jana Pawła II oraz Zarząd i pracowników Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

Umiejętnie wykorzystać życie

Podczas porannej Mszy świętej, ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, przywołał kilka wydarzeń ze swojego życia, związanych z postacią św. Jana Pawła II - Doświadczałem osobiście jak ważny był dla niego człowiek, każdy człowiek, nie istotne czy kardynał, czy kleryk. Jakże ważne jest dzisiaj, byśmy szanowali każdego człowieka, poczynając od najbliższych, aż po tych „na peryferiach”, o których mówi Papież Franciszek – mówił.

Wspomniał także dzień wyboru kard. Wojtyły na Papieża – Tak się złożyło, że kiedy wybór nowego papieża został ogłoszony światu, w naszej seminaryjnej kaplicy było nabożeństwo różańcowe. Miałem wtedy dyżur na furcie, siedziałem przy drzwiach seminarium. Przyszedł wtedy jeden z diakonów przekazując informację, że nasz kardynał został Papieżem. Z tą radosną wiadomością pędziłem do kaplicy, gdzie w ostatniej ławce siedział ojciec duchowny, późniejszy arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Kiedy przekazałem mu wiadomość, on, jakby to było takie oczywiste, zapytał się mnie tylko: jakie imię wybrał? Zobaczcie, dla niego to było właściwie oczywiste, wiedział, że nasz kardynał swoim życiem przygotował się do tego zadania – opowiadał, podkreślając jak ważna jest umiejętność wykorzystania swojego życia, rozwijanie wszystkich talentów otrzymanych od Pana Boga – Jan Paweł II rozwijał talenty wielką pracowitością, sumiennością. To był człowiek, który nie zmarnował minuty swojego życia i dlatego był przygotowany do tego zadania, które Bóg wyznaczył mu w Kościele. Dbajmy o to, by życie dobrze wykorzystać – wzywał.

Wspominał także papieża jako człowieka wielkiej modlitwy – Podczas jednego z wywiadów Papież mówił, że jeżeli dla kogoś modlitwa jest czymś najważniejszym, to poradzi sobie z najbardziej zajętym dniem. Widziałem jak sobie radzi z tym przeładowanym dniem, w jedynej wolnej chwili dnia klęczał i modlił się. Kiedy indziej powiedział, że najważniejszym zadaniem Papieża jest modlitwa. Myślę, że i naszym najważniejszym zadaniem jest modlitwa – mówił.

Jan Paweł II – Papież odwagi

Bp Roman Pindel, biskup diecezji bielsko-żywieckiej podczas południowej Mszy świętej wskazywał na ogrom dziedzictwa, jakie pozostawił św. Jan Paweł II w kontekście Ewangelii. Podkreślał, że Jan Paweł II miał świadomość swojego powołania – Możemy określić Jana Pawła II jako człowieka świadomego swojego powołania, świadomego posłania od Boga, ale też człowieka, który potrafił umacniać i zachęcać wierzących do dawania odpowiedzi na Boże powołanie.

Zaznaczał, że duży akcent w dziedzictwie Jana Pawła wiąże się także ze słowami wypowiedzianymi w czasie inauguracji pontyfikatu, by się nie lękać i otworzyć swoje serce na Chrystusa i tym samym pozbyć się lęku – Ta odwaga papieża dodawała wielokrotnie odwagi do przeciwstawiana się złu, całym systemom, ale bez stosowania przymusu – mówił.

Kolejnie wskazał na wołanie papieża o ewangelizację, głoszenie Dobrej Nowiny o zbawieniu przez Jezusa Chrystusa – Coraz bardziej przekonujemy się o potrzebie głoszenia nowej ewangelizacji, coraz wyraźniej widać potrzebę głoszenia Ewangelii młodym – podkreślał.

Rozpoznać dary Boga

Bp Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego w homilii skierowanej do przedstawicieli nauki, kultury i sportu, w kontekście Ewangelii św. Łukasza, patrona dnia, zaznaczał, że św. Jan Paweł II jest dla nas wszystkim przykładem realizacji swojego powołania – Wybór i powołanie do służby w Kościele, papież sam nazwał darem i tajemnicą. Pan wybierając kogoś obdarza go konkretnym darem lub darami, ale to dlaczego tego a nie innego człowieka obdarza i wybiera stanowi dla nas tajemnicę – wskazywał bp Marczak.

Podkreślał, że Jan Paweł II pokazuje jak rozpoznawać Boże dary w swoim życiu, ich okoliczności i sytuacje a także sposób w jaki Bóg przemawia – Może do mnie mówić przez literaturę, teatr, studia, kontakt z drugim człowiekiem, pracę a także trudne doświadczenia, takie jak lęk czy strach. Naprawdę można doświadczyć tego, że Bóg do mnie mówi i mnie powołuje do konkretnych zadań – przekonywał.

Trzeci dzień obchodów w Sanktuarium zakończył koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej zorganizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ.

Videorelacja dostępna jest TUTAJ.