Monstrancja Lumen Gentium

Unikatowa monstrancja "Lumen Gentium" - "Światło Narodów" darem wdzięczności Narodu Polskiego na 100-lecie odzyskania niepodległości. Przekazana została 11 listopada 2018 r. w Katedrze Wawelskiej w trakcie uroczystej Mszy św. o godz. 10.00. Monstrancja 100-lecia ma wysokość 130 cm i jest wykonana m.in. z unikalnych brazylijskich kryształów górskich, białego bursztynu i naturalnego koralowca. Ufundowała ją Fundacja Aniołów Miłosierdzia, znana z akcji Most Do Nieba, która wspiera jedyne hospicjum na Litwie oraz zbiera środki na budowę pierwszego hospicjum dla dzieci w Wilnie. Fundacja w ubiegłym roku przekazała także dwie Monstrancje Fatimskie – jedną dla Fatimy, drugą dla Sanktuarium na Krzeptówkach.
Monstrancja 100-lecia w Krakowie – z wdzięczności za Niepodległą.

Z okazji 100-lecia odzyskania daru niepodległości powstała Monstrancja "Lumen Gentium" - "Światło Narodów". Zarówno nazwa, jak i okoliczności powstania tego dzieła nie są przypadkowe.
Monstrancja 100-lecia ma wysokość 130 cm i jest wykonana m.in. z unikalnych brazylijskich kryształów górskich, białego bursztynu i naturalnego koralowca. Stworzona została dzięki staraniom Fundacji Aniołów Miłosierdzia w Studio Mariusza i Kamila Drapikowskich. - Im dłużej patrzymy na tą monstrancję, tym bardziej przekonujemy się, że powstała z natchnienia, które towarzyszy ikonopisarzom. Dla twórcy ikony liczy się bowiem spotkanie Jezusa - przekonuje Grzegorz Kiciński, Dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia. - Każdy kolor, punkt i zabieg artystyczny opowiada o tym spotkaniu i do niego prowadzi. W ikonie wszystko jest w Jezusie, przez Jezusa i dla Jezusa. To On jest Światłem i Panem historii - osobistej i narodowej. Bez Niego nie potrafimy zrozumieć naszych ran i darów, naszych dróg i zagubień, ani też dostrzec źródła i piękna naszej różnorodności. Bez Niego nawet najpiękniejsze chwile w naszej historii widzimy jako ciemne. Bez Niego nie potrafimy nauczyć się nie popełniać ciągle tych samych błędów, które prowadziły nas do rozłamów i utraty wolności - tej zewnętrznej i wewnętrznej - dodaje Grzegorz Kiciński.

Dlaczego taka nazwa?
Monstrancja 100-lecia to bardzo konkretny przekaz w wymiarze duchowym i społecznym: aby móc zrozumieć historię świata, ale także swoją osobistą historię walk, klęsk, upokorzeń, zrywów, odrodzeń i przemian jest konieczne, by oświeciło nas Lumen Gentium - Światło Narodów, czyli Jezus Chrystus. To jedno z pierwszych wezwań Soboru Watykańskiego II, przewijające się przez całe nauczanie św. Jana Pawła II – stąd decyzja, by Monstrancji 100-lecia dać taką samą nazwę, jaką nosi jeden z najważniejszych dokumentów Soboru – Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”.

Jak “czytać” monstrancję?
Belki krzyża wykonane zostały z unikatowych pod względem wymiarów i ciężaru okazów górskiego kryształu, które udało się zdobyć w Brazylii. Specyfiką tego kryształu są naturalne inkluzje, które wpływają na bieg wiązki światła. W efekcie, światło, które pada na hostię, rozświetla także ramiona krzyża. Jest to zewnętrzny znak tego, czego Chrystus dokonuje: rozświetla naszą historię, ukazując jej sens i kierunek. Z serca monstrancji wychodzi biało-czerwona wstęga, wykonana z białego złota i naturalnego koralu. Jej dolna część dochodzi do Białego Orła. Na jego piersi, wzorując się na tradycji husarskiej, umieszczony został ryngraf z Matką Bożą Jasnogórską. W podstawie Monstrancji 100-lecia znajdziemy słowa “Polonia semper fidelis” (Polska zawsze wierna), które nie są jedynie deklaracją, ale także a może przede wszystkim wezwaniem do narodowego rachunku sumienia. Czy tacy naprawdę jesteśmy? W szczerym przyjrzeniu się swoim postawom, ale także w codziennej drodze pokornego nawrócenia, ufnej wierności i męstwa miłości mamy potężnych Przyjaciół, którymi są Święci Archaniołowie. Płaskorzeźby trzech z nich (Michał z mieczem, Gabriel z lilią, Rafał z rybą) znajdziemy na samym dole monstrancji.

Dodatkowe informacje:
Uroczystość przekazania Monstrancji na Wawelu obejrzeć można pod linkiem: https://youtu.be/RpPBWNvR8mg
Na co dzień Monstrancja Lumen Gentium wykorzystywana będzie do stałej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w trakcie wieczorów modlitewnych w Sanktuarium św. Jana Pawła II przy ul. Totus Tuus w Krakowie.

Monstrancja 100-lecia - Lumen Gentium - infografika