Spowiedź św. w Wielkim Tygodniu

Sakrament pokuty i pojednania jest to sakrament ustanowiony przez Chrystusa w Kościele, w którym mocą Ducha Świętego, grzechy po Chrzcie popełnione, szczerze objęte żalem i wyznane spowiednikowi z wolą poprawy, zostają przez Boga odpuszczone mocą absolucji kapłańskiej.

Oznacza, to że grzesznik przystępujący pod wpływem Ducha Świętego do Sakramentu Pokuty, winien na pierwszym miejscu nawrócić się do Boga całym sercem. To wewnętrzne nawrócenie serca, które obejmuje żal za grzechy i postanowienie podjęcia nowego życia, wyraża się poprzez wyznanie grzechów Kościołowi, przez zadośćuczynienie i poprawę życia. Pan Bóg zaś udziela odpuszczenia grzechów za pośrednictwem Kościoła, który działa przez posługę kapłanów.

Święty Jan Paweł II w Adhortacji apostolskiej "Reconcilatio et poenitentia" napisał, że "każdy konfesjonał to uprzywilejowane i błogosławione miejsce, w którym, po zniesieniu podziałów, rodzi się nowy, nieskażony i pojednany człowiek — pojednany świat!"

Harmonogram spowiedzi podczas Triduum Sacrum:

Wielki Czwartek: godz. 7.30-9.00, 15.00 -17.30, 21.00-22.00;

Wielki Piątek: godz. 7.30-13.00, 15.00-17.30, 21.00-24.00;

Wielka Sobota: godz. 7.30 -13.00.

Zanim przystąpimy do konfesjonału, by otrzymać rozgrzeszenie powinniśmy spełnić następujące warunki:

1. rachunek sumienia

2. żal za grzechy