Uncategorised

List abp. Marka Jędraszewskiego o papieskim Sanktuarium na Białych Morzach

                                    

Drodzy Bracia Kapłani!

"Człowiek tęskni za spotkaniem z Bogiem, a pielgrzymki kierują jego myśl ku przystani, do której może zawinąć na szlaku swoich religijnych poszukiwań" - mówił kilkanaście lat temu wielki papież Jan Paweł II podczas swego wystąpienia na temat teologicznych i duszpasterskich aspektów pielgrzymowania do sanktuariów. Papież podkreślił wtedy także, że sanktuaria jako miejsca modlitwy są «niczym kamienie milowe wskazujące drogę dzieciom Bożym wędrującym po ziemi». (św. Jan Paweł II, Przemówienie do Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, 25 VI 1999). 

Pragnę wyrazić ogromną radość, iż na terenie Archidiecezji jest wiele miejsc, do których wierni mogą udać się z pielgrzymką, która - jak nauczał św. Jan Paweł II - jest "symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego śladami Odkupiciela" (Bulla „Incarnationis mysterium” 7). Wśród licznych sanktuariów diecezjalnych znajduje się także to, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata. Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach jest miejscem, w którym - można powiedzieć - trwa nowy rozdział posługi Jana Pawła II. Tak jak kiedyś - jako Metropolita Krakowski, a później Biskup Rzymu - stawiał przed nami drogowskazy i zachęcał do otwarcia drzwi naszych serc Chrystusowi, jedynemu Odkupicielowi człowieka, tak dzisiaj w tajemnicy świętych obcowania wyprasza u Boga dary dla wszystkich, którzy proszą Go o wstawiennictwo. Papieskie sanktuarium w Krakowie jest najważniejszym ośrodkiem kultu i pamięci największego z rodu Polaków i świętego papieża, dlatego cieszę się, że każdego 22. dnia miesiąca przybywają tu pielgrzymki z konkretnych dekanatów, aby uczestniczyć w "Archidiecezjalnym nabożeństwie ku czci św. Jana Pawła II". Proszę, by ono stało się cyklicznym wydarzeniem w życiu naszej Archidiecezji. Jeśli Bóg pozwoli, będę osobiście przewodniczył nabożeństwu w dniu 22 maja.

Dziękuję księżom dziekanom, proboszczom i wikariuszom, którzy odpowiadają na zaproszenie Sanktuarium i przybywają z wiernymi na comiesięczne uroczystości. Zachęcam czcigodnych Księży, aby wzorem poprzednich lat organizować do papieskiego Sanktuarium parafialną pielgrzymkę zgodnie z harmonogramem podanym przez Księdza Kustosza. 

Niech wstawiennictwo Apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Jana Pawła Wielkiego będzie dla nas źródłem siły w prowadzeniu wiernych na ostateczne spotkanie z Miłosiernym Ojcem. 

 

Z pasterskim błogosławieństwem

   abp Marek Jędraszewski
          Metropolita Krakowski