Przewodnik po Sanktuarium - Kościół Dolny

Relikwiarz krwi Jana Pawła II, którą lekarze z rzymskiej kliniki Gemelli przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi, została zamknięta w szklanej szkatule i umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza znajdującego się pośrodku ośmiobocznej świątyni.

W głównym ołtarzu widnieje obraz przedstawiający Jana Pawła II w otoczeniu  polskich świętych, wyniesionych przez Papieża Polaka na ołtarze. Są to m.in.: Jan z Dukli, Rafał Kalinowski, Kinga, Brat Albert, Królowa Jadwiga, Siostra Faustyna Kowalska, Edyta Stein, Maksymilian Maria Kolbe, bp Józef Pelczar, Siostra Urszula Ledóchowska.

Kościół otaczają oratoria związane z kultem maryjnym Jana Pawła II. Ich ściany zdobią obrazy przedstawiające wizyty Ojca Świętego w sanktuariach maryjnych całego świata. Sklepienie świątyni z belek ułożonych w formie ośmioramiennej gwiazdy nawiązuje do postaci Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza – Stella Maris. Na posadzce z tureckiego i hiszpańskiego marmuru zostały umieszczone herby Jana Pawła II, Benedykta XVI i kard. Stanisława Dziwisza.

Na ścianach Kościoła Relikwii znajdują się obrazy przedstawiające wizyty Jana Pawła II w sanktuariach: w Fatimie, Lourdes, Mariazell, Altötting, Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Kościele Relikwii odprawiane są Msze św. w dni powszednie o godz. 10.00, 12.00 i 17.00.