Sanktuarium

11 czerwca 2011 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium bł. Jana Pawła II powstające w ramach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na tzw. "Białych Morzach" w Krakowie.

Tego dnia rozpoczął się oficjalny kult Jana Pawła II w tym miejscu. Pierwszym Kustoszem Sanktuarium został ustanowiony Prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Wikariusz Biskupi Ksiądz Prałat Jan Kabziński.

Po beatyfikacji, do Sanktuarium zostały ofiarowane relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew, którą lekarze z kliniki Gemelli we Włoszech przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.

W Sanktuarium wierni mogą zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża.

23 czerwca 2013 roku, w obecności Episkopatu Polski, ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił górną część świątyni. Wnętrze kościoła ozdobiły mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

W dniu 34. rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, Jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przekazał do Sanktuarium bezcenną relikwię. Jest to naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić papieża. Obecnie bezcenna relikwia znajduje się w szklanej gablocie w Kościele Górnym.

W Sanktuarium pielgrzymi mogą uzyskać odpust zupełny m. in. w dniu patrona 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami. Obecnie, w Roku Świętym - świątynia jest Kościołem Jubileuszowym, w którym znajduje się Brama Miłosierdzia.

Księża pracujący w Sanktuarium

KUSTOSZ

ks. prałat Jan Kabziński

Od 2011 r. w Sanktuarium, wikariusz biskupi ds. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie oraz ds. ekonomicznych Archidiecezji Krakowskiej, Prezes Zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

DUSZPASTERZE

ks. dr Dariusz Guziak, kanonik E.c.

ur. 1969 Nowy Targ, wyśw. 1994, od 27 VIII 2016 w Sanktuarium, duszpasterz powołań Archidiecezji Krakowskiej.

ks. mgr Jan Bierowiec, kanonik E.c.

ur. 1970 Mszana Dolna, wyśw. 1995, od 2011 w Sanktuarium, moderator Diecezjalnej Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie.

ks. mgr Adam Uniwersał, kanonik E.c.

ur. 1971 Wadowice, wyśw. 1997, od 24 IV 2016 wicekusztosz Sanktuarium.

ks. mgr Artur Chłopek

ur. 1975 Kraków, wyśw. 2006, od 2015 w Sanktuarium.

ks. mgr lic. Paweł Kummer

ur. 1979 Zakopane, wyśw. 2004, od 2014 w Sanktuarium, asystent Prezesa Zarządu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie.

ks. mgr Krzysztof Krawczyk

ur. 1983 Kraków, wyśw. 2010, od 27 VIII 2016 w Sanktuarium.

PENITENCJARZ

ks. dr Zbigniew Bogacz SCJ

ur. 1960 Kolbuszowa, wyśw. 1986, od 2016 w Sanktuarium.